Kebetova 9a, 4000 Kranj

1.starostno obdobje

tel.: 04 20 19 222

2.starostno obdobje

tel.: 04 20 19 221,  031 768 417

janina@kranjski-vrtci.si

3 oddelki I. starostnega obdobja
6 oddelkov II. starostnega obdobja

 

Vrtec je odprt od 6.00 do 16.45 ure.

Vrtec JANINA ima že veliko let, a na videz je še vedno mladosten, razigran… Naš vrtec je hiša veselja smeha, petja, raziskovanja in tudi joka, a vse to in še veliko več je življenje v njem od jutra, pa do poznega popoldneva. Samozavestno stoji na vogalu Oldhamske in Zoisove ulice, »oblečen« v oranžno opeko in hkrati tako ponosen, da je sosed Vodovodnega stolpa, ki je znamenitost našega mesta Kranj.
Sama stavba je bila namensko grajena, pritlična, tloris v obliki črke L, z devetimi prostornimi igralnicami in sanitarijami, dolgim hodnikom in garderobami. V preteklem letu je notranjost dobila novo podobo s popolno adaptacijo vseh prostorov. Igralnice so postale pravi raj za nenehne izzive, ki jih jim prijazno osebje vsakodnevno nudi. So velike, svetle in opremljene s pohištvom po meri otrok. Veliko se dogaja tudi na hodniku, kjer kotički nudijo raziskovanje, gibanje, sprostitev…in druženje otrok vseh skupin. Prijazne kuharice v centralni kuhinji poskrbijo za naše lačne želodčke.
Obdajata ga dve popolnoma obnovljeni igrišči z naravno senco, z delno pokrito, tlakovano teraso, s hribom, ki v vseh letnih časih otrokom nudi nešteto gibalnih izzivov. Na njih otroci razvijajo, preizkušajo gibalne sposobnosti, premagujejo ovire na njim lasten način in si s tem pridobivajo samozaupanje in samozavest. V peskovnikih bodoči gradbeniki neutrudno gradijo, ceste, mostove, viadukte.

In že kar nekaj let pri nas domuje MAČEK MURI, tisti črni maček, ki s polno torbico knjig odhaja k otrokom domov. Ko se na nebu prižgejo prve zvezde in teta luna, otroci skupaj s starši in mačkom Murijem potujejo v pravljični svet, dokler ne utonijo v globok sen.

Kako očistimo vodo, kdo in zakaj plava na vodi, kako naredimo milne mehurčki, mavrico in še in še radovednosti potešimo v otrocih skozi preproste EKSPERIMENTE. Z aktiviranjem vseh naših čutil postanemo pravi raziskovalci, znanstveniki z belimi haljami in poskusi, ki nam ne dajo spati.

V jeseni se skupaj s starši posladkamo z jesenskimi dobrotami na KOSTANJEVEM PIKNIKU in na GREGORJEVO S SPUŠČANJEM LADIJC skupaj pozdravimo sonce in pomlad.

Novičke

BOŽIČNO – NOVOLETNI BAZAR V JANINI

Božično – novoletni bazar v vrtcu je čaroben dogodek, ki povezuje strokovne delavce, otroke, starše in širšo skupnost. Poleg igrice z naslovom Neke zimske noči v izvedbi strokovnih delavk in ustvarjalnih izdelkov, ta bazar vabi tudi k druženju ob okusni hrani in toplem čaju, ki obiskovalce ogreje in popestri dogajanje in prispeva k ustvarjanju prijetnega, domačega vzdušja, kjer se vsakdo počuti dobrodošlega.

Ena izmed najbolj priljubljenih izdelkov na bazarju so piškoti, katere v vrtcu spečemo skupaj otroci in strokovni delavci. Otroci radi sodelujejo pri pripravi in okraševanju piškotov, saj so veseli, da lahko prispevajo k prazničnemu dogajanju.

Seveda pa ne manjkajo tudi unikatni izdelki strokovnih delavk. Takšni izdelki niso le lepo darilo, temveč tudi način, kako podpreti vrtec in njegove dejavnosti. Zbrana sredstva od donacij omogočajo izvedbo številnih obogatitvenih dejavnosti, ki otrokom omogočajo širjenje njihovih znanj, veščin in obzorij.

Zelo radi bi se zahvalili staršem, ki so s svojimi donacijami pripomogli k še bolj pestri ponudbi. Takšen dogodek je prava priložnost, da se povežemo, pomagamo drug drugemu in ustvarimo nepozabne praznične spomine.

Ob koncu tega leta vam želimo iz srca zahvaliti za vašo podporo, zaupanje in sodelovanje, ki ga v vrtcu izredno cenimo. Naj bo novo leto polno sreče, zdravja, ljubezni in uspehov. Upamo, da bomo tudi v prihodnje skupaj ustvarjali še mnoge lepe spomine in priložnosti za naše otroke.

SREČNO 2025!

SPREHOD SKOZI SLOVENIJO V NAŠEM VRTCU

V obdobju od oktobra do novembra 2024 smo se v naši skupini posvetili raziskovanju in spoznavanju naše prelepe domovine, Slovenije. Tematski sklop nas je popeljal od spoznavanja slovenskih simbolov do odkrivanja krajev, znamenitosti in zgodb, ki oblikujejo našo bogato kulturno dediščino.

Spoznavanje Slovenije skozi simbole in kraje

Začeli smo s spoznavanjem slovenskih simbolov – zastava, grb in himna, kar je otroke navdušilo. Vsak je izdelal svojo zastavo Slovenije, ki je zdaj ponosno razstavljena pred našo igralnico. Naše potovanje po Sloveniji smo nadaljevali z ogledovanjem fotografij in video posnetkov, ki so prikazovali raznovrstne znamenitosti – od Triglava, Blejskega jezera, Ljubljanskega gradu do Ptuja in Postojnske jame.

Pravljica Pravljična Slovenija nas je popeljala skozi sedem slovenskih pokrajin. Spoznali smo značilnosti vsake pokrajine, njene najbolj znane znamenitosti, kraje, običaje in celo tradicionalne jedi. Otroci so s svojo vedoželjnostjo aktivno sodelovali, predlagali ideje in iskali kraje na slikovnem zemljevidu Slovenije, ki smo ga obesili v igralnico. Tako so si lahko skozi celoten sklop utrjevali in širili svoje znanje.

Legenda in zdodbe, ki navdihujejo

Med raziskovanjem Slovenije smo prebirali knjige in se seznanjali tudi s slovenskimi legendami. Otroci so z zanimanjem poslušali zgodbe o Petru Klepcu, Martinu Krpanu in Kralju Matjažu. Legende smo povezali z geografijo in jih poiskali na zemljevidu, kar je otrokom pomagalo pri razumevanju njihovega izvora.

Ustvarjanje zemljevida Slovenije

Eden od vrhuncev našega tematskega sklopa je bil izdelava skupnega zemljevida Slovenije. Otroci so sami predlagali kraje in znamenitosti, ki so jih želeli vključiti, nato pa so jih nalepili na naš zemljevid. Vsak kraj je bil izbran z mislijo na zgodbe in podobe, ki so otrokom najbolj ostale v spominu. Da bi zemljevid še bolj približali realnosti, smo ga na koncu dodelali z risanjem – narisali smo gozdove, reke in gore, ki so ga naredili še bolj barvitega in unikatnega.

Razgibavanje in sladek zaključek

Za boljši občutek, kako se je gibati po naši čudoviti Sloveniji, smo pripravili poseben gibalni poligon, ki nas je vodil skozi različne pokrajine. Otroci so se z veseljem povzpeli na »Triglav«, preskakovali »reko Kokro« in obiskali »Kočevski gozd«.

Za konec smo se posladkali s prav posebno sladico – skupaj smo pripravili kremšnite, ki smo jih naslednji dan z užitkom pojedli.

Zaključna misel

S tematskim sklopom smo pri otrocih krepili pripadnost svoji domovini in spoznavali, kako raznolika in čudovita je Slovenija. Otroci so skozi igro, ustvarjanje in raziskovanje pridobili nova znanja, ki jih bodo zagotovo še dolgo nosili s seboj.

TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK V NAŠEM VRTCU

V petek, 15. novembra 2024, smo v našem vrtcu obeležili Tradicionalni slovenski zajtrk, dogodek, ki spodbuja pomen zdrave prehrane, lokalne samooskrbe ter ohranjanja slovenskih prehranskih in kulturnih običajev. Otroci so imeli priložnost spoznati pomen tedna slovenske hrane ter uživati ob slastnem zajtrku, ki je vključeval kruh, maslo, med, mleko in jabolka – vse lokalno pridelano.

Dejavnosti v tednu slovenskega zajtrka: ustvarjalno in poučno

Skozi cel teden smo z otroki raziskovali, od kod prihaja hrana, ki jo uživamo, in kako nastajajo nekateri izdelki. V pogovorih smo se dotaknili pomena uživanja lokalno pridelane hrane in kako s tem podpiramo domače pridelovalce. Poseben poudarek smo namenili razlagi, kako nastaneta maslo in kruh ter kako pomembno vlogo pri pridelavi medu igrajo čebele.

V četrtek nas je obiskal čebelar, ki je s seboj prinesel svojo opremo, med katero so otroci lahko videli zaščitno obleko in satovje ter na preprost in zanimiv način spoznavali, kako dragocen je ta naravni sladki zaklad.

V petek, na dan dogodka, smo si ogledali prispevek Ribiča Pepeta, kjer smo izvedeli, zakaj je pomembno kupovati lokalno pridelano hrano. Otroci so spoznali, da s tem pomagamo ohranjati okolje, podpiramo slovenske kmete in dobimo sveže, kakovostne izdelke. Otroci so se lotili tudi barvanja pobarvank na temo tradicionalnega zajtrka. Z veseljem so barvali kruh, maslo, med, mleko in jabolka ter pri tem utrjevali znanje o pomenu teh živil.

Skozi ta dan in celoten teden smo pri otrocih spodbujali pozitiven odnos do hrane, hvaležnost za pridelovalce in zavest, kako pomembno je, da izbiramo lokalno pridelane izdelke.

Tradicionalni slovenski zajtrk je bil za otroke poučna in prijetna izkušnja, ki je združila okusno hrano, ustvarjalnost in nova spoznanja. Veselimo se, da bomo to tradicijo nadaljevali tudi v prihodnjih letih!

KOSTANJEV PIKNIK V JANINI

Lep jesenski dan smo izkoristili  za druženje s starši, bratci, sestricami, dedki in babicami na našem igrišču ob pečenem kostanju, bučni juhi, jabolčnem zavitku in čaju. Otroci so se lahko preizkusili v premagovanju poligona, pri ustvarjalni delavnici so iz blaga izdelovali  buče. Seveda pa ni manjkala niti poslikava obrazov, katera je tako priljubljena pri naših razigranih otrocih. Za konec so se lahko v foto kotičku tudi slikali ob jesenski dekoraciji.

Kostanjev piknik je odlično uspel, ker smo skupaj združili moči in pripravili prijetno druženje. Hvala staršem, ker ste pomagali pri nabiranju kostanja.

OBISK BOTRE JESENI

RJAVI SO LISTKI JESENI
IN KOSTANJ JE TUDI RJAV.
Z RJAVIMI LISTKI SI JEŽEK,
SVOJ ZIMSKI BRLOG SI POSTLAL,…( M.Voglar)

Z rjavo pesmico je botra Jesen naznanila svoj prihod. Ni prišla z avtom, ne z avtobusom, ne kolesom , kaj šele z rolerji, o ne. Botro Jesen je v vrtec prinesel močan veter. Prikupna gospa je najprej pozdravila otroke in jim zastavila nekaj vprašanj o jeseni. Otroci so jo z zanimanjem poslušali in ji sledili. S seboj je prinesla štiri barve: rumeno, zeleno ,rdečo in rjavo, no pa tudi en velik čopič. Z njim bo v prihodnjih dneh zelene listke dreves barvala v čudovite jesenske barve, ki jih bomo lahko občudovali v naslednjih mesecih. V košari botre jeseni se je skrivalo cel kup jesenskih pridelkov, sadežev in gozdnih plodov. Otroke je povabila k igrici, kjer so iz košare vzeli poljuben kos zelenjave, sadja, ploda, ga poimenovali, nato pa razvrstili glede na kraj, kjer se nahaja. (polje, sadovnjak, vinograd, gozd). Na koncu pa je botra Jesen skupaj z otroci gibalno uprizorila, ter zapela pesem: Buča, buča, okrogla debela,…
Ob slovesu jim je obljubila, da pride spet čez leto dni. Še prej pa je otroke nagovorila in jim predstavila delavnice, katere so za njih pripravile vzgojiteljice iz posameznih skupin. Skupaj so praznovali prihod jeseni.

JANINSKI VRTILJAK

V torek, 21. 5. 2024, smo v vrtcu tradicionalno organizirali Janinski vrtiljak.

K sodelovanju smo povabili nekaj zunanjih izvajalcev, ki so se z veseljem odzvali našemu povabilu.

Alja Kump je otrokom približala čarobni svet domišljije s poslikavo obraza.

Mini ZOO iz Bleda je pripeljal »Čudežne zverinice« – gekone, želvo, kači, paličnjake, orjaškega polža, tisočnogo, tarantelo.

Atletska šola Prezelj je pripravila gibalni poligon.

Prav tako pa smo za gibalne naloge poskrbele vzgojiteljice. Pripravile smo tudi foto kotiček, za okrepčilo sladke palačinke in jabolčni štrudelj, za žejo pa ponudile limonado.

Janinski vrtiljak smo zaključili v duhu dobrodelnosti, prostovoljne prispevke bomo namenili za Kekčevo deželo, ter napihljiv grad za najmlajše.

Za pomoč pri izvedbi srečelova se zahvaljujemo vsem sponzorjem, staršem in otrokom.

KOLEKTIV  JANINA

OBISK FOLKLORNEGA DRUŠTVA IN MEŠANEGA PEVSKEGA ZBORA

V mesecu marcu smo v vrtcu gostili kar dve društvi, ki s svojim delovanjem ohranjata slovensko kulturo in običaje.

Najprej nas je obiskalo Folklorno društvo Šenčur. Predstavili so nam kmečko narodno nošo in harmoniko ter zaplesali splet gorenjskih plesov. Otroci so ob glasbi in plesu uživali in glasno ploskali. Nato smo se skupaj naučili ples Potujemo v Rakitnico, otroci pa so pokazali tudi ples Psiček nima repa več in Ob bistrem potoku je mlin.

Obiskal pa nas je tudi Mešani pevski zbor Petra Liparja. Za otroke so pripravili in zapeli nekaj ljudskih pesmi. Prikazali so tudi, kako bi zvenel moški pevski zbor in kako ženski pevski zbor, ter kako zveni, ko zapojejo vsi skupaj. Priložnost smo imeli slišati tudi igranje na citre. Za zaključek smo vsi skupaj zapeli pesem Jaz pa grem na zeleno travco.

 

PRIHOD POMLADI

V vrtcu smo prvi pomladni dan obeležili s prihodom Botre Pomladi. Ta je otrokom zastavila uganko in naokrog posipala rožice. Prišla pa ni sama, saj so jo spremljali otroci iz skupine 3, ki so pripravili predstavo z naslovom Pomladna. V njej so nastopali ptički, rožice, sonce in oblačka. Zapeli, zaplesali in zaigrali so nam nekaj pomladnih pesmi, kot so Pomladna, Pleši Črni kos, Vrabček in Sinička. Rajanju so se pridružili otroci iz vseh skupin, skupaj pa smo zapeli tudi pesem Jaz pa grem na zeleno travco. Sledil je ples na igrišču, ob pomladnih ritmih glasbe.

janina
Skip to content

Za izboljšanje vaše uporabniške izkušnje ta stran uporablja piškotke. Več informacij.

Piškotki na tej strani so nastavljeni na možnost "Dovoli piškotke", kar omogoča najboljšo uporabniško izkušnjo pri brskanju. S klikom na gumb "Velja" se s to nastavitvijo strinjate.

Zapri