V obdobju od oktobra do novembra 2024 smo se v naši skupini posvetili raziskovanju in spoznavanju naše prelepe domovine, Slovenije. Tematski sklop nas je popeljal od spoznavanja slovenskih simbolov do odkrivanja krajev, znamenitosti in zgodb, ki oblikujejo našo bogato kulturno dediščino.
Spoznavanje Slovenije skozi simbole in kraje
Začeli smo s spoznavanjem slovenskih simbolov – zastava, grb in himna, kar je otroke navdušilo. Vsak je izdelal svojo zastavo Slovenije, ki je zdaj ponosno razstavljena pred našo igralnico. Naše potovanje po Sloveniji smo nadaljevali z ogledovanjem fotografij in video posnetkov, ki so prikazovali raznovrstne znamenitosti – od Triglava, Blejskega jezera, Ljubljanskega gradu do Ptuja in Postojnske jame.
Pravljica Pravljična Slovenija nas je popeljala skozi sedem slovenskih pokrajin. Spoznali smo značilnosti vsake pokrajine, njene najbolj znane znamenitosti, kraje, običaje in celo tradicionalne jedi. Otroci so s svojo vedoželjnostjo aktivno sodelovali, predlagali ideje in iskali kraje na slikovnem zemljevidu Slovenije, ki smo ga obesili v igralnico. Tako so si lahko skozi celoten sklop utrjevali in širili svoje znanje.
Legenda in zdodbe, ki navdihujejo
Med raziskovanjem Slovenije smo prebirali knjige in se seznanjali tudi s slovenskimi legendami. Otroci so z zanimanjem poslušali zgodbe o Petru Klepcu, Martinu Krpanu in Kralju Matjažu. Legende smo povezali z geografijo in jih poiskali na zemljevidu, kar je otrokom pomagalo pri razumevanju njihovega izvora.
Ustvarjanje zemljevida Slovenije
Eden od vrhuncev našega tematskega sklopa je bil izdelava skupnega zemljevida Slovenije. Otroci so sami predlagali kraje in znamenitosti, ki so jih želeli vključiti, nato pa so jih nalepili na naš zemljevid. Vsak kraj je bil izbran z mislijo na zgodbe in podobe, ki so otrokom najbolj ostale v spominu. Da bi zemljevid še bolj približali realnosti, smo ga na koncu dodelali z risanjem – narisali smo gozdove, reke in gore, ki so ga naredili še bolj barvitega in unikatnega.
Razgibavanje in sladek zaključek
Za boljši občutek, kako se je gibati po naši čudoviti Sloveniji, smo pripravili poseben gibalni poligon, ki nas je vodil skozi različne pokrajine. Otroci so se z veseljem povzpeli na »Triglav«, preskakovali »reko Kokro« in obiskali »Kočevski gozd«.
Za konec smo se posladkali s prav posebno sladico – skupaj smo pripravili kremšnite, ki smo jih naslednji dan z užitkom pojedli.
Zaključna misel
S tematskim sklopom smo pri otrocih krepili pripadnost svoji domovini in spoznavali, kako raznolika in čudovita je Slovenija. Otroci so skozi igro, ustvarjanje in raziskovanje pridobili nova znanja, ki jih bodo zagotovo še dolgo nosili s seboj.