Nikole Tesle 4, 4000 Kranj
I. starostno obdobje:
tel.: 04 20 19 229, 031 374 311
naja1-najdihojca@kranjski-vrtci.si
II. starostno obdobje:
tel.: 04 20 19 228, 031 799 451
najdihojca@kranjski-vrtci.si
Vrtec je odprt od 5.15 do 17.00 ure.
V vsakdanje življenje v vrtcu NAJDIHOJCA je vtkana skrb za dobro počutje otrok, staršev in vseh zaposlenih.
Vstop v našo »veliko hišo« namiguje na velike in majhne skrivnosti. Vrtec in jasli Najdihojca najdemo sredi naselja Planina. Ko hodite mimo, vam morda kdaj prav prijetno zadiši, to pa zato, ker je v našem vrtcu centralna kuhinja.
V notranjosti se skriva veliko igralnic v katerih otroci in odrasli raziskujejo, ustvarjajo, animirajo, se smejejo in včasih tudi malce »pojokajo«. Okrog vrtca je veliko zagrajeno in pregrajeno igrišče, kjer se otroci sproščeno gibljejo.
Vsi majhni in veliki smo medsebojno povezani, se družimo, obiskujemo, hodimo na skupne sprehode… in se vključujemo v različne projekte. Raziskujemo živo in neživo naravo ter iščemo njene skrivnosti. ” Ta veliki ” radi kaj povejo mlajšim in s tem gojimo prijateljske odnose. Otroci igrajo otrokom v obeh starostnih obdobjih.
V vrtcu se mesečno veselijo ob projektu PALČEK BRALČEK. V trgovini Spar razstavljamo likovne umetnine otrok in ob njegovem rojstnem dnevu z otroki izvedemo kulturni program.
Otroci mlajših oddelkov si vsako leto ogledajo igrano ali lutkovno predstavo v izvedbi strokovnih delavk – kar je že postalo tradicija.
Organiziramo srečanja s starši na nivoju samega oddelka kot celotnega vrtca. Otrokom nudimo bogato spodbudno učno okolje.
Za pestrost življenja, strpnost, drugačnost poskrbimo kar sami – saj v vrtec prihajamo iz različnih domačih okolij, različnih kultur in skoraj bi lahko rekli iz celega sveta.
Predvsem pa si želimo, da vsi, ki vstopajo v naš vrtec začutijo radost življenja!
Novičke
Čarobni december
December je prav poseben čas, ko se v vrtcu prebudijo čarobnost, toplina in iskrice v otroških očeh.
V začetku decembra so otroci z vzgojiteljicami okraševali igralnice in hodnike vrtca. Z unikatnimi okraski so vse skupine okrasile skupno novoletno smreko. Izdelali smo okraske iz slanega testa, volne, papirja ter recikliranega materiala. Obiskal nas je Dedek Mraz, ki nas je razveselil s težko pričakovanimi darili. Povabljeni smo bili na ogled predstave Smrečica za medveda, katero so za nas pripravile vzgojiteljice jasličnih oddelkov. Otroci in vzgojiteljice smo pekli piškote, s katerimi smo se z veseljem posladkali in postregli staršem na praznični čajanki. Prepevali smo stare in se naučili nove praznične pesmi. Vsak dan smo odpirali naloge na skupnem koledarju in odštevali dni do počitnic. Tako smo nekomu povedali da ga imamo radi, zapeli pesmico, ogledali si naše okrašeno mesto Kranj, izdelali voščilnice, prebirali pravljice ter širili največje vrednote praznikov kot so toplina in medsebojna bližina. V vrtcu smo organizirali kino dan, ter z vstopnicami otroke razveselili in jim pričarali pravo vzdušje kina. V Prešernovem gledališču so si starejši oddelki ogledali predstavo Muca Copatarica. Z izdelanimi darili smo se skupine medseboj obdarovale v igri skrivni božiček. Tako, da je vsaka skupina dobila novo igračo od prijateljev, ki so jih ižrebali. V stojnici “širimo srečo” smo delili lepe misli in dobra dela.
V decembrskem času smo vzgojiteljice vrtca Najdihojca skupaj z otroki ustvarjali spomine, ki jih bomo nosili v srcu še dolga leta.
Zapisala: Mirjana Burić
Stojnica »ŠIRIMO SREČO« v enoti Najdihojca
Prednovoletni čas v mesecu decembru je čas obdarovanja in čas lepih želja.
Da bi ta čas še bolj polepšali in otrokom kot njihovim staršem pričarali čas sreče, čas dobrih del in čas lepih misli – smo v najstarejšem oddelku 5-6 let pripravili stojnico »Širimo srečo«, katera je nastala v sklopu projekta Ustvarjanje varnega in spodbudnega učnega okolja.
Namen stojnice je bil širjenje sreče med otroke, njihove starše in med vse, ki prebivajo v enoti Najdihojca ali pa so nas v tem predprazničnem času obiskali v naši igralnici 1.
Z otroki smo razglabljali o tem – kaj je dobro delo; zakaj je dobro, da delamo dobra dela in kako bi le ta zapisali v naše »kozarčke«.
Otroci so presenetili z izvirnimi idejami dobrih del – kot pospravi copate na poličko, objemi mamico, pobriši mizo, objemi prijatelja, pospravi posteljo, potolaži prijatelja, pospravi stol za seboj, obuj se sam, povej nekomu da ga imaš rad,…
Lepe misli smo zavili v rolice, nadeli pentljo in le ta so bila namenjena odraslim. Zložili smo jih v praznično košarico.
- 12. 2024 smo imeli popoldansko srečanje s starši pod naslovom »Praznična čajanka« in na ta dan smo pripravili tudi stojnico za starše.
Z otroki smo že dopoldan uredili stojnico z napisi, katerim so tudi oni dodali čar umetnosti (dobra dela, dobre misli, si danes že napolnil lonček, srečo je treba deliti…delim in deli še ti in glavni moto stojnica širimo srečo).
Starši so skupaj z otrokom prebrali lepo misel, si izbrali kozarček z dobrim delom in ga opravili isti trenutek ali doma ali naslednji dan v vrtcu.
V košarico so oddali zapis dobrega dela na kozarčku, katerega pa si je izbral nekdo drug.
S tem smo jih spodbudili k razmišljanju o pomenu prijaznosti in dali motivacijo ali priložnost, da pokažejo zgled medsebojne podpore in spoštovanja.
Otroci so bili vidno zadovoljni. Z nasmehom na obrazu so izpolnili nalogo. Staršem pa smo pričarali kar nekaj iskrenih nasmeškov.
V naslednjih dneh smo povabili tudi ostale naše skupine na stojnico in s tem širili srečo tudi med najmlajšimi otroki. Seveda je bila tukaj poudarjena vloga odraslega in moja vloga, da sem predstavila namen in pomen te aktivnosti.
Srečo je treba deliti in to je bil eden od načinov, kako nam to lahko uspe preko Varnega in spodbudnega učnega okolja, katerega poglavitni cilj pa je – krepitev pozitivnih odnosov in prijaznega vzdušja med otroki, odraslimi.
»Srečo je mogoče ustvariti z majhnimi dejanji,
in lepimi mislimi ustvariti prijazno okolje,
z dobro voljo in sodelovanjem,
pa graditi najlepše odnese med velikimi in majhnimi.«
Pripravila in zapisala: Jana Basej, dipl.vzg.
ZIMSKA PREDSTAVA
Kot vsako leto v času čarobnega decembra, smo tudi letos pridne vzgojiteljice pripravile gledališko predstavo za vaše otroke in starše.
Tokrat je hudomušni medved Marko iskal smrečico, da bi jo okrasil in pričakal dedka Mraza, ki bi mu prinesel darila. S pomočjo svojih gozdnih prijateljev, zajčka Zlatka, veverice Vere, ježa Jake, lisice Lize, vrabčka Vilija in miške Majde mu je uspelo najti tisto pravo smrečico, ohraniti gozd nedotaknjen in si deliti darila, ki jih bo prinesel dedek Mraz.
S pomočjo prijateljev se najdejo vedno prave rešitve in vse je lažje.
Naj bo tudi vam ta veseli december poln topline in veselja v krogu družine in prijateljev.
Kolektiv vrtca Najdihojca-jasli
RAZISKUJEMO JESENSKI LETNI ČAS
V skupini 5 do 6 let starih otrok smo se odločili, da na nekoliko drugačen način pristopimo k raziskovanju letnega časa jesen.
Kaj je jesen, kdaj nastopi jesen, kako vemo – kdaj pride jesen, kaj se spremeni, kam gredo listki, v kakšne barve se spremenijo…in skozi vse to raziskovanje smo se podali z določenimi izkušnjami.
Že v septembru so otroci opazovali izbrano drevo in spremljali kaj se spreminja in kaj se ohranja.
Da listi padejo na tla, so vedeli; da spremenijo barvo, so tudi vedeli – ampak zakaj padejo. Ni hrane, ni vode, ni več toliko sonca, veter piha – vse to so bili odgovori otrok.
Pridno smo nabirali raznobarvne liste, naredili »mandalo« jesenskih listkov.
V gozdu naredili »gozdno mandalo« iz vej, kamenja, storžev in plodov.
Reklamno gradivo so trgani v trakove, sestavili drevo in naj prilepili barvne lističe ustreznih barv.
Liste razvrstili po barvi spreminjanja – zelena, rumena, oranžna ali rdeča, rjava in vse to nabirali v suhem vremenu. Nekaj smo jih dali stisnit v debele reklamne revije in jih potem uporabili tako, da so oživeli v male živalice ali drevesa.
Drevesa smo objemali, tipali lubje in ga vonjali. Občutili smolo na svojih prstih in se nič prestrašili. Seznanili so se, da listje tudi živali uporabijo za zimsko spanje. Medtem, ko ga je »pometač« pometal po parkirišču – je eden od otrok vprašal »Ali ga pometa za živali?«
Iz vej so sestavili drevo in mu dodali jesenske barve listov. Na fotografijah jeseni so iskali listke ustreznih barv. Drobili so suho liste, katero se je sušilo v naši igralnici, po barvah in nastal je »list« drobljenih listkov – kateri se je spremenil v drevo.
Jesenska vila in jesenski škrat sta nas spremljala od septembra do danes.
Zapisala: Jana Basej in Karmen Omejc
TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK V TEDNU SLOVENSKE HRANE
- 11. 2024 je tudi v vrtcu Najdihojca potekal 14. Tradicionalni slovenski zajtrk s sloganom »moj naj zajtrk«. V tem tednu so otroci spoznavali zdravo prehrano, čebele, njihov pomen ter panske končnice. Na temo so ustvarjali, okrasili hodnike, igralnice ter peli pesmice na o čebelah.
V petek smo zajtrkovali med, maslo, jabolka, kruh ter pili mleko. Pričarali smo si prijetno vzdušje ter na mize postavili dekoracijo. V nekaterih oddelkih so vzgojiteljice povabile dedke, babice in ostale tehnične delavce vrtca Najdihojca, da so se jim pridružili pri bogatem zajtrku.
Pripravili Jana Škrjanc in Karmen Omejc
Letošnji teden otroka je potekal od 7. do 11. oktobra z naslovom: OTROK, NEPOPISAN LIST.
Na igrišču vrtca Najdihojca in okoliških igriščih so se otroci udeležili športnega dopoldneva, Cicibaniada. Naloge so potekale krožno, kar je omogočalo, da so se otroci lahko preiskusili v različnih dejavnostih, glede na njihove zmožnosti in vzdržljivost.
Otroci so se podali na jesenski pohod v kanjon reke Kokre, v gozd, na travnik ali bližnjo okolico vrtca. Raziskovali so naravno okolje z lupo, nabirali so naravni material ter se igrali z njim, kar jim je omogočilo pristno doživetje narave.
Skozi pogovore ali izdelavo plakatov so otroci izražali, kaj že znajo, na kaj so ponosni, kaj bi radi znali in kaj si želijo postati, ko bodo veliki. Nato so se igrali ali ustvarjali z nestrukturiranim odpadnim in naravnim materialom, kot so kostanji, želodi, jesensko listje in kamenčki.
Za naše »najdihojčke« smo pripravile različne delavnice, kjer so se otroci igrali z ročnimi in prstnimi lutkami. Otroci so šteli, razvrščali in primerjali naravni jesenski material. Gradili so s pomočjo lesenih, plastičnih, plutovinastih in lego kock. Na senzoričnih delavnicah v igralnicah in v naravi so tipali, vohali različne materiale ter poslušali različne zvoke iz narave. Otroci so prebirali slikanice, pripovedovali zgodbe in obiskali knjižnico. Otroci so v tednu otroka rajali, plesali in gibalno spremljali pesmi.
Kolektiv vrtca Najdihojca
Kostanjev piknik v jaslih
Tudi v našo enoto je že krepkp zakorakala jesen. Otroci spoznavajo jesenske plodove, hodijo na sprehode v bližnji gozd in opazujejo spreminjanje narave.
Kljub jesenskemu dežju, se imamo lepo tudi znotraj naših igralnic in zidov vrtca. Na deževni petek smo pripravili v naši enoti kostanjev piknik. Otroci so imeli na izbiro različne gibalne dejavnosti, tudi ples. Poskrbljeno je bilo tudi za umiritev s sestavljanjem kock in prepevanjem jesenskih pesmic.
Otroci so okušali pečen in kuhan kostanj. Kar pa je najpomembnejše…otroci so se družili z otroki in vzgojiteljicami drugih skupin in tako širili svoja poznanstva.
Kolektiv vrtca Najdihojca – jasli
SLOVO POLETJU in POZDRAV JESENI
Minili so prvi dnevi novega šolskega leta.
Vstopili smo v tirnice vsakdana, vendar pa se nam v vrtcu že marsikaj dogaja.
V tednu prihoda jeseni nam je vreme malček ponagajalo, a kljub temu smo našli trenutke za raziskovanje, praznovanje in iskanje novih izkušenj.
Otroci so ustvarjali v jesenskih barvah.
Se igrali s plodovi jeseni.
Izdelali jesenske zapestnice.
Raziskovali in iskali jesen v bližnjem gozdičku.
Slikali, risali, lepili, sestavljali.
Barvali jesenske liste.
Obrisovali roke in barvali z jesenskimi barvali.
Obiskali zeliščni vrt.
Se igrali jesensko jogo.
Občutili so prve hladne dni in si nadeli toplejša oblačila in pokrili ušesa.
Vsaka skupina je izdelala dva jesenska likovna izdelka za razstavo na stopnišču.
Otroci starejšega oddelka so izdelali
»Jesensko vilo« in »Škrata Jesenkota«.
Fotografije govorijo svoje zgodbe:
Pa en lep jesenski pozdrav od strokovnih delavk vrtca Najdihojca.
Zapisala in zbrala: Jana Basej