Nikole Tesle 4, 4000 Kranj

I. starostno obdobje:
tel.: 04 20 19 229, 031 374 311
naja1-najdihojca@kranjski-vrtci.si

II. starostno obdobje:
tel.: 04 20 19 228, 031 799 451
najdihojca@kranjski-vrtci.si

8 oddelkov I. starostnega obdobja
8 oddelkov II. starostnega obdobja

Vrtec je odprt od 5.15 do 17.00 ure.

V vsakdanje življenje v vrtcu NAJDIHOJCA je vtkana skrb za dobro počutje otrok, staršev in vseh zaposlenih.

Vstop v našo »veliko hišo« namiguje na velike in majhne skrivnosti. Vrtec in jasli Najdihojca najdemo sredi naselja Planina. Ko hodite mimo, vam morda kdaj prav prijetno zadiši, to pa zato, ker je v našem vrtcu centralna kuhinja.
V notranjosti se skriva veliko igralnic v katerih otroci in odrasli raziskujejo, ustvarjajo, animirajo, se smejejo in včasih tudi malce »pojokajo«. Okrog vrtca je veliko zagrajeno in pregrajeno igrišče, kjer se otroci sproščeno gibljejo.

Vsi majhni in veliki smo medsebojno povezani, se družimo, obiskujemo, hodimo na skupne sprehode… in se vključujemo v različne projekte. Raziskujemo živo in neživo naravo ter iščemo njene skrivnosti. ” Ta veliki ” radi kaj povejo mlajšim in s tem gojimo prijateljske odnose. Otroci igrajo otrokom v obeh starostnih obdobjih.

V vrtcu se mesečno veselijo ob projektu PALČEK BRALČEK. V trgovini Spar razstavljamo likovne umetnine otrok in ob njegovem rojstnem dnevu   z otroki izvedemo kulturni program.
Otroci mlajših oddelkov si vsako leto ogledajo igrano ali lutkovno predstavo v izvedbi strokovnih delavk – kar je že postalo tradicija.

Organiziramo srečanja s starši na nivoju samega oddelka kot celotnega vrtca. Otrokom nudimo bogato spodbudno učno okolje.
Za pestrost življenja, strpnost, drugačnost poskrbimo kar sami – saj v vrtec prihajamo iz različnih domačih okolij, različnih kultur in skoraj bi lahko rekli iz celega sveta.

Predvsem pa si želimo, da vsi, ki vstopajo v naš vrtec začutijo radost življenja!

Novičke

Projekt Pasavček v enoti Najdihojca

V šolskem letu 2024/2025 smo v enoti Najdihojca uspešno izvajali projekt Pasavček, katerega glavni cilj je bil ozaveščanje o pomembnosti varnosti otrok v prometu, zlasti med vožnjo v avtomobilu. Projekt je potekal kontinuirano skozi vse šolsko leto in je vključeval otroke, starše, vzgojitelje ter zunanje strokovnjake.

Otroci so bili ves čas aktivni udeleženci projektnih dejavnosti. Sodelovali so v pogovorih in igrah vlog (npr. igra “vožnja in pripenjanje”), gibalnih igrah na temo varnosti v prometu, didaktičnih igrah s pripomočki, likovnem ustvarjanju (plakati, risbe) poslušanju in pripovedovanju zgodb (npr. “Red je vedno pas pripet”), opazovanju in beleženju pripetosti otrok med vožnjo.

Z rednim ponavljanjem dejavnosti so otroci pridobili poglobljeno razumevanje pomena varne vožnje in dosledne uporabe varnostnih pasov.

Starši so sodelovali z različnimi domačimi nalogami, med drugim: spremljanjem pravilne uporabe otroških sedežev, izpolnjevanjem vprašalnikov o prometni varnosti, pogovorom z otroki o pomembnosti pripenjanja med vožnjo. Njihovo sodelovanje je bilo pomembno za utrjevanje varnostnih navad v domačem okolju.

Organizirali smo tudi obisk reševalca, kar je vsebino še dodatno obogatilo in otrokom približalo pomen varnosti v praksi. Pripravili smo tudi razstave otroških izdelkov na temo prometne varnosti.

Opažanja in pogovori z otroki so pokazali večje zavedanje o pomenu pripenjanja in večjo doslednost pri tej navadi. Beležili smo stopnjo pripetosti otrok in analizirali odzive, s čimer smo prispevali k utrjevanju pravilnega vedenja.

Evalvacija projekta je pokazala: napredek pri rednem pripenjanju otrok v avtomobilu, povečano ozaveščenost tako otrok kot staršev, povezovanje vsebin projekta z vzgojno-izobraževalnim delom v vrtcu.

Projekt Pasavček je v naši enoti dosegel svoj namen. Otroci so se naučili, da je varnost med vožnjo izjemno pomembna, starši so postali bolj pozorni in dosledni pri uporabi otroških sedežev, vzgojitelji pa smo z načrtnim delom in raznolikimi metodami dosegli pozitivne učinke na vedenje vseh vključenih. Projekt je bil uspešen, dobro sprejet in vreden nadaljnjega izvajanja.

Kolektiv vrtca Najdihojca

VRTEC NAJDIHOJCA

Kot vsako leto smo se tudi letos v vrtcu Najdihojca pripravili na Podnebni tek in ga uspešno izvedli. V poklon Zemlji smo se naučili himno s pomočjo NTC prikaza. Vse skupine so prispevale pri izdelavi štafetne palice, ki simbolizira povezanost in odgovornost do našega planeta. Ob tem smo se pogovarjali o pomenu podnebnega teka, ki opozarja na podnebne spremembe in spodbuja k razmisleku o varovanju okolja. Pogovarjali smo se tudi o pomenu ločevanja odpadkov in se sprehodili do ekološkega otoka. 7.aprila smo obeležili svetovni dan zdravja. Uspešno smo izpeljali množični tek in si prislužili medalje.

V sklopu projekta Pasavček smo se posvetili prometni varnosti. Informacije o prometu smo iskali v knjigah, ki smo si jih izposodili v Mestni knjižnici Kranj. Spoznali smo delo reševalcev, pomen varnosti o prometu ter se z avtobusom odpeljali do AMZS-ja. Spremljali in beležili smo uporabo otroškega sedeža in varnostnega pasu.

Obiskali smo dnevni center za starostnike, kjer smo starejšim polepšali in popestrili dan. Družili smo se tudi z društvom Šola zdravja. Aktivno smo izvajali jutranjo telovadbo na prostem in poskrbeli za dobro počutje.

V mesecu aprilu nas je v vrtcu Najdihojca zelo razveselilo razkošno cvetenje japonske češnje. Skupaj smo občudovali njene čudovite cvetove.

Svetovni dan knjige v Najdihojci

V našem vrtcu smo ob Svetovnem dnevu knjige (23. april)  izvedli različne dejavnosti, s katerimi smo otrokom približali svet knjig in branja. Namen praznovanja je bil spodbujanje bralne kulture, ljubezni do zgodb ter spoštovanja do avtorskih del.

Izvedene dejavnosti:

  • Tiho branje pliškotom in kamišibaj predstava: Otroci so od doma prinesli svoje ljubkovalne igrače in skupaj prisluhnili kamišibaj pravljici Veliki in mali zajec. Po ogledu so pravljico ob igri pripovedovali svojim igračkam.
  • Zgodbe o Mali pošasti Mici: Otroci so poslušali zgodbe o simpatični pošasti Mici in nato ustvarili likovne upodobitve, kako si jo sami predstavljajo. Iz risbic je nastala čisto prava »knjiga umetnin«.
  • Obisk knjižnice: Ena skupina otrok je obiskala knjižnico, kjer so raziskovali knjižne police, poslušali pravljico in si izbrali knjige za izposojo.
  • Ustvari svojo slikanico: Dve skupini sta se odločili ustvariti lastno slikanico. Otroci so si izmislili zgodbo, narisali ilustracije in oblikovali unikatni knjižici.

Vse dejavnosti so bile dobro sprejete in otroci so z veseljem sodelovali. Praznovanje dneva knjige je bil lep opomnik, kako pomembno je, da otrokom omogočamo stik s knjigami že v zgodnjem otroštvu.

 

Zbrala in zapisala Nataša Pokorn

POROČILO O CELOLETNEM SODELOVANJU S DRUŠTVOM ŠOLA ZDRAVJA

V šolskem letu 2024/2025 smo v našem vrtcu Najdihojca uspešno sodelovali z Društvom Šola zdravja, ki s svojo prepoznavno jutranjo vadbo »1000 gibov« spodbuja zdrav življenjski slog ter skrbi za boljšo fizično in psihično kondicijo vseh generacij.
V sodelovanju z društvom so naši strokovni delavci in otroci od 3. leta dalje dvakrat mesečno ob 9. uri izvajali skupinsko jutranjo vadbo na prostem, od meseca oktobra do vključno meseca maja. Vadbo so vodile usposobljene članice društva, ki so z veliko mero pozitivne energije, prijaznosti in strokovnosti motivirale otroke k sodelovanju. Vadbe so potekale na bližnjem igrišču, ne glede na vremenske razmere, s čimer so otroci pridobili dragoceno izkušnjo, kako pomembno je gibanje v vseh letnih časih.
Vadba »1000 gibov« je preprosta, učinkovita in prilagojena različnim starostnim skupinam. Otroci so se razgibavali v stoječem položaju, postopoma od dlani do stopal. Vaje so bile raznolike in izvedene skozi igro in smeh. Tako smo razgibavali vse mišične skupine in sklepe, kar je prispevalo k razvoju gibljivosti, ravnotežja, koordinacije in telesne samozavesti.
Sodelovanje z Društvom Šola zdravja je pozitivno vplivalo na:
• gibalni razvoj otrok,
• motivacijo za gibanje v naravi,
• skrb za zdravje že v zgodnjem otroštvu,
• sodelovanje in medsebojno povezovanje,
• dobro razpoloženje in psihično počutje.
Otroci so telovadbo sprejeli z navdušenjem. Ob tem so krepili občutek skupnosti, pripadnosti in pozitivno doživljali telesno aktivnost kot nekaj prijetnega in koristnega.
Strokovni delavci so sodelovali pri vseh srečanjih, se aktivno vključili v vaje in s svojim zgledom spodbujali otroke. Skozi leto so pridobili tudi nova znanja in ideje za izvedbo razgibalnih minutk v okviru rednih dejavnosti v oddelkih.
Sodelovanje z Društvom Šola zdravja ocenjujemo kot izjemno pozitivno in koristno. Hvaležni smo za strokovno podporo, veselje do gibanja in dragocene življenjske vrednote, ki jih društvo posreduje tako otrokom kot strokovnim delavcem.
V prihodnje si želimo nadaljevati sodelovanje, saj vidimo velik pomen v tem, da otroke že od malih nog učimo pomena vsakodnevnega gibanja, zdravja in pozitivne naravnanosti do življenja.
Vsak trenutek je lahko nov začetek – tudi za naše najmlajše.

Zbrala in zapisala Nataša Pokorn

PRIŠLA JE POMLAD

in v vrtcu Najdihojca smo opazovali prebujanje narave, živali ter usvajali nova znanja. Izvajali smo pestre aktivnosti v različnih okoljih, ustvarjali na temo pomladi, ob tem pa prepevali in plesali. Marec smo popestrili z darilci za starše, saj so otroci spoznavali praznike (dan žena, dan mučenikov, materinski dan). Z oddelki 2. starostnih skupin smo se družili v igralnicah, igrišču in skupaj hodili na sprehode. Ogledali smo si razstave otrok po vrtčevskih prostorih ter svoje izdelke odnesli tudi v trgovino Spar. Predšolski otroci so spoznavali kako ostati močni, varni in svobodni. V delavnicah programa NEON – varni brez nasilja.

KOLEKTIV VRTCA NAJDIHOJCA

GREGORJEVO V VRTCU NAJDIHOJCA

Gregorjevo, ki ga praznujemo na god sv. Gregorja 12. marca, je kot dan, ko se ptički ženijo, znano po celotnem slovenskem območju. Velja za praznik zaljubljencev in naznanja pomlad. Za sv. Gregorja je od nekdaj veljalo, da »luč v vodo vrže«. Preprosta šega izvira iz časa ročnega kovanja. God sv. Gregorja (12.marec) je namreč do uvedbe gregorijanskega koledarja leta 1582 veljal za prvi pomladni dan. Pomlad, ki je pomenila daljši dan, več svetlobe in toplote, so pozdravili tudi kovači. Dan se je takrat že toliko podaljšal, da obrtniki pri svojem delu niso več potrebovali umetne razsvetljave. Luč so tako na predvečer gregorjevega simbolično vrgli v vodo.
Gregorčke smo že tretje leto zapored izdelali tudi v naši skupini. Uporabili smo škatle različnih velikosti, katere so otroci okrasili z barvanjem s tempera barvami. Izrezali so tudi različne oblike pisanih cvetov in jih nalepili na svoje gregorčke. Vejice, katere smo nabrali v gozdu smo uporabili za stojalo zastave. Sodelovali so seveda tudi starši, ki so prinesli škatle in stiropor in se dogodka z veseljem udeležili.
Gregorčke smo spustili v kanion reke Kokre. Medtem, ko smo čakali v vrsti za spust so se otroci in starši med seboj družili, opazovali in primerjali gregorčke. Bili so zelo ponosni na svoje delo in ko so gregorčka izpustili v vodo je bilo nekaj otrokom kar hudo. Naslednje leto se bomo na pobudo otrok in staršev zopet udeležili dogodka in izdelave gregorčkov.

Larisa Rastoder

FEBRUAR

Mesec februar je bil v vrtcu Najdihojca kulturno obarvan. Otroci so si ogledali gledališko predstavo Nerodna miška Marjanca. Naše hodnike so popestrili plakati in umetnine otrok na temo kulture. Pripravili smo mini razstavo fotografij Igrače nekoč, tudi starši so prispevali zanimive fotografije starinskih igrač, ki jih hranijo doma in prehajajo iz roda v rod. V nekaterih oddelkih so se spomnili našega znamenitega pesnika Franceta Prešerna. Pripravili so kamišibaj Povodni mož, otroci pa so se zavrteli še v ritmu valčka. Otroci so tudi likovno upodobili našega pesnika.
Obiskovali smo knjižnico, odpravili smo se na raziskovalni izlet v stari del mesta Kranj in iskali zanimive arhitekturne točke ter ob tem spoznavali zgodovino Kranja.
Pripravili smo pravljični dan, trije oddelki so uživali v pripovedovanju zanimive pravljice Zajčica in rokavička – spoznavali so kulturo, slovensko besedo, umetnost ter modrosti iz knjige, otroci pa so tudi obrisovali drug drugemu dlani.
Mesec februar nas je spomnil, kako pomembno je ohranjati vez s slovensko kulturo in ljudskim izročilom.

Čarobni december

December je prav poseben čas, ko se v vrtcu prebudijo čarobnost, toplina in iskrice v otroških očeh.

V začetku decembra so otroci z vzgojiteljicami okraševali igralnice in hodnike vrtca. Z unikatnimi okraski so vse skupine okrasile skupno novoletno smreko. Izdelali smo okraske iz slanega testa, volne, papirja ter recikliranega materiala. Obiskal nas je Dedek Mraz, ki nas je razveselil s težko pričakovanimi darili. Povabljeni smo bili na ogled predstave Smrečica za medveda, katero so za nas pripravile vzgojiteljice jasličnih oddelkov. Otroci in vzgojiteljice smo pekli piškote, s katerimi smo se z veseljem posladkali in postregli staršem na praznični čajanki. Prepevali smo stare in se naučili nove praznične pesmi. Vsak dan smo odpirali naloge na skupnem koledarju in odštevali dni do počitnic. Tako smo nekomu povedali da ga imamo radi, zapeli pesmico, ogledali si naše okrašeno mesto Kranj, izdelali voščilnice, prebirali pravljice ter širili največje vrednote praznikov kot so toplina in medsebojna bližina. V vrtcu smo organizirali kino dan, ter z vstopnicami otroke razveselili in jim pričarali pravo vzdušje kina. V Prešernovem gledališču so si starejši oddelki ogledali predstavo Muca Copatarica. Z izdelanimi darili smo se skupine medseboj obdarovale v igri skrivni božiček. Tako, da je vsaka skupina dobila novo igračo od prijateljev, ki so jih ižrebali. V stojnici “širimo srečo” smo delili lepe misli in dobra dela.

V decembrskem času smo vzgojiteljice vrtca Najdihojca skupaj z otroki ustvarjali spomine, ki jih bomo nosili v srcu še dolga leta.

Zapisala: Mirjana Burić

najdihojca
Skip to content

Za izboljšanje vaše uporabniške izkušnje ta stran uporablja piškotke. Več informacij.

Piškotki na tej strani so nastavljeni na možnost "Dovoli piškotke", kar omogoča najboljšo uporabniško izkušnjo pri brskanju. S klikom na gumb "Velja" se s to nastavitvijo strinjate.

Zapri